فرق بین عطر، ادوپرفیوم، ادوتویلت و ادکلن چیست؟

128

[views]

تفاوت ادکلن با ادوپرفیوم و ادوتویلت و دانستن آن راهنمای خوبی برای استفاده بهتر از این محصولات برای شماست. هنگام خرید عطر فاکتورهای زیادی برای انتخاب مناسب هر فرد وجود دارند، فاکتور هایی مانند رایحه، برند، قیمت و نوع آن (تفاوت عطر و ادکلن) در انتخاب ما تاثیر بسیار زیادی دارند.

اغلب فروشنده ها ممکن است درباره برند ها و انواع رایحه ها توضیحات زیادی را به شما ارائه دهند اما معمولا درباره نوع عطری  که در شیشه ها وجود دارد اطلاعات بسیار کم تری ارائه می شود. خیلی وقت ها در تفاوت عطر و ادکلن مردد هستیم که کدام یک برای ما مناسب تر است، ماندگاری بوی کدام یک بیشتر است و یا اینکه فرق بین ادوپرفیوم و ادوتویلت در چیست؟

احتمالا تا به حال اسم انواع عطر ها به گوش شما خورده است اما  اطلاع دقیقی از معانی  آن ها در دست ندارید. انتخاب نوع مورد نظر به انداره رایحه اش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. برای مثال ادکلن اگر رقیق باشد بوی آن درمدت زمانی کوتاه تر از زمان دلخواه شما از بین خواهد رفت و اگر خیلی قوی باشد شما و همه اطرافیان را اذیت خواهد کرد.

فرق عطر و ادکلن، نقش و اهمیت الکل در صنعت عطر سازی

برای توضیح و شرح فرق عطر و ادکلن های موجود در بازار یا تخصصی تر تفاوت ادوتویلت و ادوپرفیوم، شما ابتدا باید از چگونگی ساخته شدن آنها اطلاع پیدا کنید. نکته ای که دراین میان باید به آن توجه داشت این است که عصاره روغنی (ماده تشکیل دهنده اصلی) یا در واقع همان عطر خالص به هیچ عنوان به تنهایی قابل استفاده نیست و برای استفاده عموم باید با سایر حلال ها مثل الکل ترکیب شود.

کارخانه ها برای رقیق کردن، عصاره روغنی را به همراه الکل که در واقع حامل آن است با هم مخلوط می کنند. ترکیب الکل با عصاره باعث رقیق شدن (آماده شدن برای استفاده) و همچنین پایدار شدن بوی آن می گردد. در صنعت عطرسازی الکل درست به اندازه عصاره روغنی دارای اهمیت است زیرا که این الکل است که غلظت عطر و همچنین پایایی آن را تعیین می کند.

تفاوت انواع عطر و ادکلن

تفاوت ادوپرفیوم و ادوتویلت چیست؟ این موضوع باعث دسته بندی های متداول در بازار است که در ذیل به آن اشاره خواهد شد. شما را درباره غلظت و همچنین سنگین یا سبک بودن عطر مورد نظرتان یاری خواهد نمود. ادکلن یا ادوپرفیوم ها معمولا از چندین ماده شیمیایی تشکیل شده اند که هر کدام از آنها دارای خواص بویایی منحصر به فرد می باشند و  رایحه ی مخصوص خود را دارند.

هر کدام از عطرها، با توجه به غلظت عصاره روغنی و میزان الکل به کار رفته در ترکیب شان عنوان های مختلفی به خود می گیرند، عناوینی مانند ادکلن، ادوتویلت و ادو پرفیوم.

عطر یا پرفیوم چیست؟

پرفیوم چیست؟! این اسم کمی گمراه کننده است چون در نگاه عادی به نظر می رسد به معنای خالص بودن عطراست اما همان طور که بالاتر نیز اشاره کردیم اینگونه نیست. چرا که عطر خالص ناخوشایند است و همچنین پوست شما را اذیت خواهد کرد و در کل قابل استفاده نیست. با این حال عطر یا پرفیوم (Perfume) عطری است که بیشترین غلظت را از میان انواع مختلف موجود در بازار دارا می باشد.

معمولا بین 20 تا 40 % پرفیوم را عصاره روغنی عطر تشکیل می دهد که همین مقدار کافی است تا عطر را قوی و برجسته کند و تا یک روز بوی خود را از دست ندهد و ماندگاری داشته باشد. این محصولات از ادوپرفیوم ها قوی تر هستند.

پراکنده شدن و پخش بوی عطر وقتی که شما عطر خالص یا Perfume را مصرف کرده اید همیشه بسیار قابل توجه خواهد بود، در واقع  رایحه آن در هوا  مثل ابری است که دیگران می توانند به آن ورود کنند یا بیرون بیایند یا حتی با چاقو آن را ببرند و حتی مزه کنند! یا مثلا اگر شما کسی را که پرفیوم استفاده کرده در آغوش بگیرید به احتمال فراوان تا ساعاتی بعد قادر به احساس کردن رایحه عطری که آن فرد استفاده کرده خواهید بود. باید به این نکته نیز اشاره کنیم که پرفیوم گران ترین نوع عطر موجود در بازار می باشد.

ادوپرفیوم چیست؟

ادوپرفیوم چیست؟! بعد از پرفیوم، ادوپرفیوم ها با 15 الی 20 % در میان انواع عطر های موجود در بازار بیشترین غلظت را دارا هستند. ادوپرفیوم ها طوری ساخته شده اند که می توانند یک روز کامل دوام بیاورند و در عین حال به اطرافیان شما سردرد تحمیل نکنند. ادوپرفیوم ها بیشترین خرید را در میان مشتری ها دارد و برند ها بیشتر این نوع از محصولات را تولید می کنند و همچنین اکثر مغازه ها به فروش می رسانند.

ادوپرفیوم ها از لحاظ ماندگاری از صبح تا عصر دوام می آورند و در هنگام شب برای خود فرد نیز قابل استشمام است. EDP علامت اختصاری ادوپرفیوم می باشد.