راهنمای خرید دستگاه تصفیه کننده هوا

37

جهت انتخاب یک دستگاه تصفیه هوای مناسب به چه توصیه هایی توجه کنیم؟مسئله مهمی که در انتخاب یک دستگاه تصفیه هوا مهم است تعداد و نوع فیلترهای درون دستگاه تصفیه هوا است.

امروز با توجه به افزایش آلودگی هوا در كلان شهر ها كه ناشی از دود كارخانه ها ، سوخت خودروها ، سوخت گاز طبیعی ، دود سیگار و … است. و افزایش ریزگردها در برخی از شهرها، استفاده از دستگاه های تصفیه هوا بیش از پیش افزایش یافته است.
با توجه به اینكه دستگاه های تصفیه هوا در مكان های مختلفی مانند: منازل مسكونی ، ادارات، مهد كودك ها، بیمارستان ها، آرایشگاه ها، هتل ها و … مورد استفاده قرار می گیرند همچنین تنوع در مدل ها و برند های دستگاه های تصفیه هوا ، انتخاب یك دستگاه متناسب با شرایط استفاده بسیار حایز اهمیت است.

جهت انتخاب یك دستگاه تصفیه هوای مناسب بررسی موارد زیر توصیه می شود:

 •  ظرفیت تصفیه دستگاه تصفیه هوا
 • نرخ تولید هوای تصفیه شده
 •  دقت دستگاه ، تعداد و نوع فیلترهای دستگاه تصفیه هوا
 • میزان نویز و سر و صدای دستگاه تصفیه هوا
 •  امكانات و مشخصات فنی دستگاه تصفیه هوا
 •  برند و فروشنده
 •  استانداردها
 •  خدمات پس از فروش

. ظرفیت تصفیه دستگاه تصفیه هوا :

ظرفیت تصفیه دستگاه تصفیه هوا همان حجم جریان هوایی است كه در یك زمان مشخص از فیلترها عبور كرده و بعنوان هوای تصفیه شده از دستگاه خارج می شود. این ظرفیت عموما با واحد متر مكعب بر ساعت M3/h نشان داده می شود. اما جهت درك بهتر مصرف كننده، ظرفیت دستگاه تصفیه هوا با توجه به حجم یا مساحت محیط مورد استفاده بیان می شود. و خریدار می تواند با توجه به حجم یا مساحت مكان مورد نظر، دستگاه خود را انتخاب كند. بطور مثال: دستگاهی كه برای فضایی به مساحت 60 متر مربع 60m2 یا حجم 180 متر مكعب 180m3 توصیه می شود بدین معنی است كه در شرایط نرمال این دستگاه قادر است در حدود 30 دقیقه كل هوای موجود در این محیط را تصفیه كند و پس از آن با دور كم آماده استارت دور بالا در صورت آلوده شدن دوباره هوای محیط خواهد بود. اگر این دستگاه در محیط بزرگتری استفاده شود میزان كاركرد دستگاه افزایش خواهد یافت. این افزایش كاركرد نباید به اندازه ای باشد كه به دستگاه صدمه ای وارد شود. در این مورد با فروشنده آگاه مشورت كنید.

 نرخ تولید هوای تصفیه شده (CADR) :

نرخ تولید هوای تصفیه شده (Clean Air Delivery Rate_ CADR) کل حجم هوای تصفیه شده ای است که یک سیستم تصفیه هوا می تواند در یک ساعت تولید کند. این یک شاخص استاندارد برای اندازه گیری نرخ تولید هوای تصفیه شده است. اعداد بالاتر نشان دهنده کارایی بیشتر دستگاه در تصفیه کردن هوا است. یک واحد اندازه گیری دیگر که برای این منظور استفاده می شود CFM است که به معنای فوت مکعب در دقیقه (Cubic Feet Per Minute)است. این عدد نشان دهنده حجم هوای تولید شده در یک دقیقه است. اطلاع از این ارقام به شما کمک می کند که تصمیم بگیرید آیا دستگاه تصفیه هوایی که قصد خرید آن را دارید پاسخگوی نیاز شما می باشد یا خیر.

. دقت دستگاه ، تعداد و نوع فیلترهای دستگاه تصفیه هوا :

مسئله مهمی كه در انتخاب یك دستگاه تصفیه هوا مهم است تعداد و نوع فیلتر های درون آن است. فیلترهایی كه در دستگاه های تصفیه هوا استفاده می شوند هر كدام با توجه به مواد تشكیل دهنده و تكنولوژی ساخت توانایی حذف بخشی از ناخالصی های موجود در هوا را دارند. و اكثرا استفاده چندین نوع از این فیلتر ها در یك دستگاه منجرب به تصفیه كامل هوا می شود. اگر مصرف كننده از وجود یك نوع ناخالصی در هوا آگاه است باید بداند كدام نوع فیلتر توانایی حذف آن را دارد و این فیلتر در كدام نوع از دستگاه تصفیه هواوجود دارد. انواع فیلترهایی كه ممكن است در دستگاه های تصفیه هوا استفاده شوند معمولا شامل موارد ذیل می باشند كه در اینجا به كاربرد هر كدام می پردازیم:

1-پیش فیلتر در دستگاه تصفیه هوا ( Pre-Filter ) :

پیش فیلتر دستگاه تصفیه هوا قابل شستشو بوده و در صورت وجود در دستگاه تصفیه هوا ، ذرات ریز و درشت تر نظیر پرز ، موی حیوانات ، ذرات معلق و ذرات آلرژی زا را جذب می نماید.

2-فیلتر پلاسمای الکترو استاتیک در دستگاه تصفیه هوا ( ESP ) :

فیلتر پلاسمای الکترو استاتیک در دستگاه تصفیه هوا دارای فیلتر آلومینیومی لانه زنبوری است. فیلتر پلاسمای الکترو استاتیک دردستگاه تصفیه هوا با خاصیت بار الکتریکی ( الکتریسته ساکن ) جاذب ذرات باردار معلق در هوا توسط صفحات الکترو استاتیک می باشد. این فیلتر با افزودن ویژگی قابلیت شستشو سبب افزایش عمر فیلتر هپا می شود.

3-فیلتر هپا در دستگاه تصفیه هوا ( HEPA Filter ) :

نام آن از حروف کلمات High Efficiency Particular Arresting به معنی توان بالای گرفتن ذرات تشکیل شده است. این نوع فیلتر قوی تر و بسیار موثرتر از فیلترهای یونی عمل می کند و طرفداران هوای پاک آنرا بر فیلترهای یونی ترجیح می دهند فیلتر هپا توان زدودن بیش از 97/99 درصد ذرات آلاینده هوا را داراست که باعث پاکی و شفافیت بی اندازه هوا می گردد . فیلترهای مرغوب هپا از فایبر گلس، حصیر و رشته های بسیار نازک پوشال تشکیل شده اند و با عبور جریان هوا ذرات معلق را در خود گرفتار می نمایند. میزان عملکرد هپا بستگی به ضخامت فیلتر و قطر فایبرهای تشکیل دهنده آن دارد. فیلتر هپا با چندین روش مختلف وسیله گرفتن ذرات آلاینده را فراهم می نماید. اولین آنها جلوگیری از عبور آلاینده های موجود در جریان هوا از میان رشته های بسیار نازک الیاف های تشکیل دهنده فیلتر می باشد سپس در آن گیر می افتند. علاوه بر روش گیرافتادن آلاینده ها در فیلتر، افزایش سرعت مکش و ایجاد انحنا در جریان هوا می تواند عامل محرکه جمع شدن و فشردگی آلاینده ها در فیلتر شوند. عامل دوم فشردگی و تراکم فیلتر می باشد که بطور واضح باعث بالا رفتن میزان تصادم آلاینده و جذب آن می گردد . این فیلتر دردستگاه تصفیه هوا قابلیت جذب ویروس ، باکتری ، میکروب و ذرات ریزتر از 0.1 میکرون با کارایی تصفیه بیش از 99.9% ، معروفترین فیلتر در کابردهای بیمارستانی ، اتاق عمل و اتاقهای تمیز به حساب می آید.

4-فیلتر کربن اکتیو  در دستگاه تصفیه هوا ( Carbon Filter ) :

فیلتر کربن اکتیو  در دستگاه تصفیه هوا از پوسته گردو بیوسنتز شده ساخته شده است. فیلتر کربن اکتیو در دستگاه تصفیه هوا با سطح تماس بسیار بالا جاذب گازهای مضر نظیر فرم آلدئید و H2S و NH3 ، انواع بوها و آلاینده های شیمیایی نظیر دود و بوی سیگار ، بوی مواد شیمیایی و اسپری ها می باشد .کربن توان عمل آورده شدن با اکسیژن را دارد ، به این دلیل که خلل و فرج سطح فیلترباعث جذب بالای آلاینده ها می شود . بعد از عمل آورده شدن کربن با اکسیژن محصول بدست آمده کربن اکتیو نامیده می شود چرا که به آسانی توانایی جذب آلاینده ها ی گازی و بو را دارد.

کربن اکتیو می تواند آلاینده های شیمیایی و گازها را در خود جذب نماید و دود سیگار را کاملاً از بین ببرد.

با عبور جریان هوا از فیلتر، کربن اکتیو شده بو و گازهای سمی موجود در آن خنثی و بی اثر می نماید.

برای از بین بردن بوهای بسیار قوی و بخارات منتشر شده در محیط، با بالا رفتن میزان اکتیویته کربن توان جذب گاز ها نیز به میزان بسیار بالایی افزایش می یابد .

فیلترهای کربن اکتیو با وجود سازگاری با محیط زیست بهترین گزینه برای حذف مواد شیمایی منتشر شده در هوا می باشند .

5-فیلتر دی اکسید تیتانیوم یا کاتالیزر نوری در دستگاه تصفیه هوا (Tio2 ) :

این فیلتر از ماده نیمه رسانای Tio2 ساخته شده است. فیلتر کاتالیزر نوری در دستگاه تصفیه هوا به همراه لامپ UV از آخرین و پیشرفته ترین فیلترهای موجود در دنیا بوده که بهترین جاذب آلاینده های گازی شکل و بخارات شیمیایی نظیر بنزن و آلاینده های گازی شکل ناشی از خودروها و مانع از فعال شدن ویروس است.

هنگامی که اشعه ماورای بنفش با یک فوتوکاتالیست نیمه هادی مانند دی اکسید تیتانیوم برخورد می کند ، رادیکالها و یون هیدروکسیل OH تشکیل می شود که قادر به تخریب باکتری ها و ویروسها و از بین بردن ترکیبات آلی فرار و مضر نظیر :فرمالدهید ، آمونیاک و ترکیبات مضر دیگری که توسط مصالح ساختمانی ، پاک کننده های خانگی و … وارد هوا می شوند ، میگردد.

علاوه بر موارد ذکر شده ، فیلترهای فتوکاتالیست قادر به جذب آلاینده های زیر نیز می باشند:

·         ذرات ناشی از پارکنده شدن سموم، حشره کش ها و آفت کش ها

·         بخارات شيميايي نظير بنزن و آلاينده هاي ارگانیک گازی شکل و آلاینده های ناشی از خودروها.

·         تخریب و جذب بوهای بد ناشی از : استالدهید ، آمونیاک و …

·         باکتری ها و ویروسها

6-لامپ مولد اشعه ماوراء بنفش در دستگاه تصفیه هوا ( UV ) :

لامپ UV  در دستگاه تصفیه هوا ، با تابش اشعه ماوراء بنفش با خاصیت ضد عفونی کنندگی بالا از بین برنده میکروارگانیسمهای موجود در هوا نظیر باکتریها ، ویروسها و قارچها می باشد. لامپ UV ، ویروس را تا 97.6% جذب می کند. طول موج آن mm 254 است که می تواند باکتری ها را به طور مؤثری نابود کند.

7-مولد یون منفی در دستگاه تصفیه هوا ( Ionizer ) :

بیشتر آلاینده ها و مواد آلرژی زای معلق در هوا به صورت مثبت باردار هستند و البته یون منفی به صورت منفی باردار است، این موضوع باعث می شود که یک جذب ((مگنتیک)) بین آلاینده های معلق در هوا بوجود می آورد که باعث می شود آنها یکپارچه شده و به هم بچسبند.

نتیجتأ آنها خیلی سنگین می شوند تا بتوانند به صورت معلق در هوا باقی مانده و بدون اینکه بتوانند آسيبي به سلامتی ما برسانند به زمین فرود می آیند، جایی که دیگر راهی برای ورود به سیستم تنفسی شما نداشته باشند حتی اگر آنها قبل از اینکه پائین بیایند از طریق دم وارد سیستم تنفسی بشوند به دلیل افزایش حجم در قسمت فوقانی سیستم تنفسی فیلتر می شوند. البته در صورت عدم تولید مرتب یون منفی این آلاینده های حجیم می توانند دوباره به هوا بازگردند.

در حوزه پزشکی، یون منفی به عنوان ویتامین هوا ستوده شده است. اگر که در محیطی با یون منفی بالا زندگی کنیم آنگاه این یون منفی می تواند ایمنی متابولیسم بدن انسان را بهبود ببخشد. مولد یون منفی در دستگاه تصفیه هوا چندین میلیون یون در هر ثانیه تولید می کند (که میزان آن در دستگاه های مختلف، متفاوت است) تا یک گروه یونی را تشکیل دهد. با تولید یون منفی در فضای اتاق ضمن از بین بردن باکتریها و ذرات معلق ، احساس طراوت و شادابی را ایجاد می نماید.

میزان نویز و سر و صدای دستگاه تصفیه هوا :

با واحد دسی بل db نشان داده می شود و در دور فن های مختلف، متفاوت خواهد بود. در واقع بیانگر میزان سر و صدای ، فن دستگاه می باشد که هر چه کمتر باشد ، تبعا بهتر است .جدول زیر می تواند به شما کمک کند تا بتوانید میزان صدای تولید شده دستگاه را که برحس “دسی بل” اعلام شده است ، درک کنید.

10 dB

صدای نفس کشیدن

20 dB

صدای خش خش برگ ها

30 dB

صدای پچ پچ کردن

40 dB

صدای قطرات باران

50 dB

متوسط صداهای داخل یک خانه

60 dB

صدای صحبت کردن عادی

70 dB

صدای جارو برقی

. امكانات و مشخصات فنی دستگاه تصفیه هوا :

دستگاه های تصفیه هوا ممكن است دارای امكانات مختلفی جهت كنترل بهتر و راحتی مصرف كننده داشته باشند. از قبیل:

 • سنسور و نمایشگر كیفیت هوا
 • ریموت كنترل از راه دور
 • تایمر
 • سنسور نور
 • قابلیت كنترل سیستم های مختلف دستگاه مانند: ازن ، UV ، یونایزر،كه وجود هر كدام برای دستگاه امتیاز محسوب می شود.
همچنین در انتخاب دستگاه تصفیه هوای مناسب می توان مشخصات فنی شامل موارد زیر را مورد بررسی قرار داد:
 • میزان مصرف برق: توان مصرفی به وات W
 • هوشمند یا غیر هوشمن بودن دستگاه: دستگاه های هوشمند دارای حالت اتومات می باشند كه در این حالت دستگاه با توجه به میزان آلودگی موجود در هوا دور فن را زیاد یا كم می كند. وقتی هوا كاملا تصفیه شد دور فن در كمترین حالت خود قرار خواهد گرفت. در این دستگاه ها امكان تغییر دادن دور فن بصورت دستی هم امكان پذیر است.
 • تعداد دور های فن: یك دستگاه تصفیه هوا ممكن است چندین دور فن داشته باشد ولی هوشمند و حالت اتومات نداشته باشد. كه در این صورت دور فن بصورت دستی تغییر خواهد كرد.
 • همچنین اگر ابعاد و وزن دستگاه برایتان اهمیت دارد آنها را نیز بررسی كنید.
. برند و فروشنده:

مسلما هر چه برند ، فروشنده یا شركت مورد نظر معتبرتر باشد الویتی برای انتخاب و خرید می باشد. اعتبار سنجی را شاید بتوان از سابقه ، گستردگی دایره فعایت ، امكانات ، كادر فنی خدمات و … مورد بررسی قرار داد.

. استاندارد ها :

یكی از معیارهای انتخاب اجناس استانداردها می باشند. سازمان های استادارد كارشناسانی برای ارزیابی جنبه های مختلف كیفی اجناس بوده و مجوزهای لازم را صادر می كنند.

. خدمات پس از فروش:

یكی از موارد مهمی كه حتما موقع خرید دستگاه تصفیه هوا باید مورد توجه قرار داد خدمات و پشتیبانی آن محصول است. یك دستگاه تصفیه هوا هر چه قدر هم از لحاظ فنی و امكانات خوب و قوی باشد اگر هدف استفاده بلند مدت است پس از مدتی نیاز به تعویض فیلتر و گاها سرویس خواهد داشت. پس بهتر است دستگاه را از جایی تهیه كنیم كه دارای خدمات پس از فروش بوده و فیلترهای لازمه را عرضه می كند.